Fehér akác
Fehér akác
Fotoszintetizáló szervezetek 17.

1. ábra: Virágzó fehér akác (Fotó: Kriska György) Az Észak-Amerikából származó fehér akácot a XVIII. században telepítették hazánkba, az alföldi futóhomok megkötésére. Azóta jelentősen elterjedt a szárazságtűrő, gyorsnövésű fa. Fürtökben nyíló fehér virágai májusban, júniusban nyílnak (1-2. ábrák).…

Erdei- és feketefenyő
Erdei- és feketefenyő
Fotoszintetizáló szervezetek 16.

A virág elsőként a nyitvatermőkben alakult ki, ahová a fenyők is tartoznak. A nyitvatermők neve onnan ered, hogy női ivarú virágaikban a termőlevelek nem forrtak össze zárt termővé, magkezdeményeik szabadon, nem pedig egy zárt magházban fejlődnek. A termés csak a zárt magházból alakul ki, ezért a…

Harasztok
Harasztok
Fotoszintetizáló szervezetek 15.

1. ábra: Erdei pajzsika levélrészlete (Fotó: Kriska György) Az ősharasztok evolúciója két fő irányban történhetett, ezért a harasztok csoportja rendszertanilag nem tekinthető egységesnek. Ennek eredményeként a jelenleg elfogadott rendszerezés a korpafűfélék (Lycopodiophyta) és a zsurlók és…

Mohák és zuzmók
Mohák és zuzmók
Fotoszintetizáló szervezetek 14.

1. ábra: Háztetőmoha (Tortula ruralis) és egy körtemohafaj (Bryum bicolor) (Fotó: Kriska György) A mohák egyszerű testfelépítésű növények. Ma élő fajaikat a májmohák, a lombosmohák és a becősmohák törzsébe soroljuk. Valódi szerveik nincsenek, egyes levélkéik gyakran csak egy sejtrétegűek. 2.…

süti beállítások módosítása