Farkasalma másodlagos szövetekkel gyarapodó gyökerének igen különleges a keresztmetszeti képe. Ahhoz, hogy megértsük miként alakult ki ez a jellegzetes szerkezet tisztában kell lennünk a gyökér másodlagos vastagodásának általános menetével. Ezt leginkább a bab és a borsó példáján érthetjük meg. A gyökér másodlagos vastagodása a farkasalma esetében is hasonló módon játszódik le, ám a gyökérkambium eltérő működése jelentős szerkezeti változást okoz.
Nézzük meg a gyökérkeresztmetszet szöveti szerveződését! Középen a négysugarú (tetrarch) gyökér először képződő faelemei (faprimaneusok), az elsődleges fanyalábok láthatók.
A másodlagos vastagodás első lépéseként kialakuló kambiumgyűrű elsődleges fanyalábok felé tekintő szakaszai befelé másodlagos farészt, kifelé pedig másodlagos háncsrészt termelnek, tehát nyalábkambiumként működnek. Így ezeken a helyeken 4 nagyméretű összetett szállítónyaláb jön létre. A nyalábközti kambium pedig akárcsak a szárban befelé és kifelé is parenchimát fejleszt. Így jelenik meg a gyökérkeresztmetszet közepén az a jellegzetes mintázat, melyben a kék kereszt az edénynyalábok farészeit, míg a sötétlila kereszt a központi rész parenchima szövetét testesíti meg. A kék kereszt végeihez, azaz a farészek külső részéhez kapcsolódik a nyalábkambium, mely kifelé a világos lila háncsrészt fejleszti. A vastagodás következtében az eredeti rizodermisz elpusztult, helyette másodlagos bőrszövet periderma alakult.
Farkasalma szántőföld mellett (Fotó: Kriska György)
Farkasalma gyökerének keresztmetszete, toluidinkékkel megfestett preparátumok (Fotó: Kriska György)
Gyakorló feladatok
Irodalom
Haraszty Á., Fridvalszky L., Gracza P. (1982) Mikroszkópos növényanatómia. Tankönyvkiadó, Budapest
Kriska Gy. (2011) Biológia érettségire felkészítő. Fotoszintetizáló szervezetek I. Nemzeti Tankönyvkiadó, 160. o. + DVD
Kriska Gy. (2012) Biológia érettségire felkészítő. Fotoszintetizáló szervezetek II. Nemzeti Tankönyvkiadó, 203. o. + DVD
Sárkány S., Szalai I. (1966) Növénytani praktikum I. Nővényszervezettani gyakorlatok. Tankönyvkiadó, Budapest, 708. o.
Tuba Z., Szerdahelyi T., Engloner A., Nagy J. (2007) Botanika I. Sejttan, szövettan, alaktan. Nemzeti Tankönyvkiadó, 378. o.
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.