A szobai ciklámen elő-ázsiai eredetű, kedvelt cserepes dísznövény. Föld alatti szerve szárgumó, ebből erednek hosszú nyelű szíves, kerekded, csipkés szélű, tenyeres erezetű levelei.
Ciklámen
A levelek felső oldala (színe) zöld, alsó oldala (fonákja) pedig lila. Ezek epidermiszei eltérő szerkezetűek, ezért mind a két oldalról készítsünk nyúzatot, vagy körömlakk levonatot.
A felső epidermiszről készült levonatok fénymikroszkópos képei (Fotó: Kriska György)
A felső epidermisz sejtjei felülnézetben többnyire öt- vagy hatszögletűek. Közöttük gázcserenyílások nincsenek. Külső faluk kutikulával borított, melynek mintázata jól látható a levonaton.
Felső epidermisz nyúzat fénymikroszkópos képei (Fotó: Kriska György)
A fonák epidermiszen az előbbivel szemben a sejtek többsége kanyargós körvonalú, szorosan záródnak egymáshoz és a hajlatokban a falak erősebben vastagodottak. A szorosan záródó sejtek között gázcserenyílások találhatók.
A felső epidermiszről készült levonatok fénymikroszkópos képei (Fotó: Kriska György)
Alsó epidermisz nyúzat fénymikroszkópos képei (Fotó: Kriska György)
Irodalom
Kriska Gy. (2012) Biológia érettségire felkészítő. Fotoszintetizáló szervezetek II. Nemzeti Tankönyvkiadó, 203. o. + DVD
Tuba Z., Szerdahelyi T., Engloner A., Nagy J. (2007) Botanika I. Sejttan, szövettan, alaktan. Nemzeti Tankönyvkiadó, 378. o.
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.