A növények bőrszövet sejtjei a sejtüregben különböző anyagú és formájú kristályokat tartalmaznak. A leggyakoribban a kalcium-oxalát és a kalcium-karbonát anyagú kristályok. A kalcium-oxalát kristályok legtöbbször tű, vagy hasáb alakúak. A vöröshagyma száraz buroklevelében hasáb alakú kalcium-oxalát kristályok vannak. A száraz buroklevelében már kis nagyításon is előtűnnek a hasáb alakú kristályok.
A megfigyelésre leginkább a buroklevél vékonyabb, áttetsző részei alkalmasak, amelyeknél az elszáradt sejtrétegek kevésbé zavarják a kristályok felismerését. Az elhalt sejteket levegő tölti ki, amelynek kiszorításával még jobban láthatóvá válnak a kristályok. Ehhez a buroklevelet a vizsgálat előtt egy órával célszerű 70 %-os alkoholba áztatnunk. Amennyiben megfeledkeznénk az előzetes beáztatásról, akkor a mintára cseppentett denaturált szesszel is igen jó eredményt érhetünk el.
Fotók: Kriska György
Irodalom
Kriska Gy. (2012) Biológia érettségire felkészítő. Fotoszintetizáló szervezetek II. Nemzeti Tankönyvkiadó, 203. o. + DVD
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.